Słownik Pojęć Copywritera – czym jest SEO, brief i wiele innych pojęć, które warto znać!

dobry copywriter

Spis treści

Bycie copywriterem zobowiązuje. Dobry copywriter wie, że nic nie wie – jego apetyt na wiedzę nigdy nie słabnie. Dlatego też mamy coś dla Ciebie – słownik copywritera w pigułce. Nieważne czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z tworzeniem treści, czy też zjadłeś już na nim zęby. Sprawdź, być może znajdziesz w nim pojęcia, które są Ci nieznane, a może spojrzysz na te „oczywiste” nie tylko np. z punktu widzenia SEO i teorii, a nieco inaczej? Gotowy? Zaczynamy!

Słownik copywritera – A jak anchor, B jak brief…

AIDA

Masz tu do czynienia z modelem na podstawie którego powinieneś napisać dobry tekst marketingowy. W praktyce mowa o tym abyś komunikował się z odbiorcami według następującego schematu:

  • A jak Attention (uwaga) – nawiązujesz kontakt z odbiorcą, przedstawiasz mu produkt/usługę.
  • I jak Interest (zainteresowanie) – wchodzisz w buty odbiorcy i przedstawiasz mu unikalne cechy produktów/usług. Odpowiadasz na pytanie pt. dlaczego to właśnie one powinny być jego must have i co wyróżnia je na tle konkurencji. Dzięki temu wzbudzasz zainteresowanie.
  • D jak Desire (potrzeba) – spraw, aby odbiorca chciał kupić produkt/usługę. Rozbudź w nim pragnienie.
  • A jak Action (działanie) – jesteś na finiszu. To moment w którym odbiorca staje się klientem, decyduje się na zakup/skorzystanie z produktu/usługi.

ALGORYTMY GOOGLE

W odniesieniu do Google zapewne słyszałeś o Kolibrze, Pingwinie, Pandzie czy też Gołębiu. Masz tu do czynienia z mechanizmami, które dyktują warunki przebicia się przez gąszcz konkurencyjnych fraz i wskoczenia na topowe pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Jak działa algorytm Google i do czego służy? W telegraficznym skrócie algorytmy powstały po to, aby pobierać dane z indeksu wyszukiwania, a następnie je analizować. Wszystko po to, żebyś otrzymał listę trafnych stron w organicznych wynikach wyszukiwania na daną interesującą Cię frazę. Google dba o aktualizację algorytmów, ale nie daje jasnych informacji na temat wprowadzonych zmian. Jeśli więc kiedyś usłyszysz od jakiejś mądrej głowy, że dokładnie wie, jak działa algorytm Google, to wsadź jej historię między bajki. Jedno jest jednak pewne: to właśnie on decyduje o tym, na którym miejscu wyświetla się Twoja witryna.

ALT

Mówisz ALT, myślisz opis grafiki, którą zamieszczasz na stronie. Musisz wiedzieć, że jest on jednym z czynników rankingowych Google. Chcesz, aby Twoja grafika szybowała w wynikach wyszukiwania – przepisem na to jest jej trafny opis. Pamiętaj, że to właśnie dzięki niemu roboty wiedzą, co się na niej znajduje. Jak właściwie zoptymalizować ALT? Zadbaj o zgodną z obrazem frazę kluczową i unikalność (możesz stosować polskie znaki). UWAGA! Nie upychaj fraz na siłę. Nie zapominaj też o tym, że oprócz botów, dbasz m.in. o osoby niewidome i słabowidzące. Nie wprowadzaj więc ich w błąd. Koniec końców musisz wiedzieć o tym, że brak atrybutu ALT jest dla Google tożsamy z brakiem grafiki. Nawet, jeśli ta nie będzie mogła być wyświetlona, zawsze pojawi się właśnie on. Jak wygląda prawidłowa składnia tego atrybutu? W końcu jest on częścią kodu HTML,a  więc następująco: <img src=”adres grafiki” alt=”opis”>.

ANCHOR TEXT

Określany jest także jako tekst kotwicy i zakotwiczenie – nie bez powodu, ponieważ mowa o tekście, w który klikasz i zazwyczaj przenosisz się do innego adresu URL. Jak widzisz, zakotwicza on, czyli łączy ze sobą dwie różne lokalizacje w sieci – w obrębie danej witryny, albo poza nią. Nie zawsze jednak tak jest. Anchory mogą również przenieść Cię do pliku PDF, bądź też inicjować jego pobranie czy też grafiki, infografiki etc. 

Wyróżniamy następujące anchory: 

  • Exact Match (słowa kluczowe na które ma się wyświetlać strona),
  • Partial Match (wyrazy/słowa, które zawierają część frazy kluczowej),
  • Adres URL (bezpośredni odnośnik do witryny),
  • Brand URL (nazwa firmy/marki),
  • Zero Match (CTA bez słów kluczowych np. “Sprawdź”, “Wejdź”).

Czy anchor wpływa na SEO? Tak. Zwracaj  więc uwagę na trafność frazy, którą w nim zamieszczasz. Dajesz nią komunikat robotom pt. ułatwiam wam zrozumienie tego, czy strona jest dopasowana do danego zapytania. Nie zapominaj też o tym, że ważne jest odpowiednie rozplanowanie typów anchor text. Kotwice to ważny element linkowania wewnętrzne i ogólnie procesu link buildingu.

ARTYKUŁ BLOGOWY

Artykuł blogowy(ang. blog article), to magnes na klientów i roboty Google. Jest istotnym elementem układanki pt. strategia SEO. To przestrzeń, która daje Ci szansę na nawiązanie relacji z grupą odbiorców. Postawienia firmy w roli lidera w branży, a pracowników jako ekspertów. Znakomicie jest zadbać o odpowiednią strukturę treści na którą składa się m.in. chwytliwy tytuł, ciekawy lead i odpowiednio skonstruowane nagłówki. Pod nimi akapity rozwijające poszczególne zagadnienia. Angażuj czytelnika, wzmacniaj pozycję swojej witryny w wynikach wyszukiwania poprzez poruszanie ciekawych wątków i odpowiednie nasycenie słów kluczowych. Masz do dyspozycji przestrzeń w której możesz dawać rady, informować o życiu firmy, jak również produktach tudzież usługach. Buduj relacje biznesowe i pokaż światu, że firma jest godna zaufania. UWAGA! Nigdy nie kopiuj treści, stawiaj na ich jakość i unikalność. W przeciwnym razie, lepiej w ogóle nie stawiaj żadnych znaków.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Artykuł sponsorowany, jak sama nazwa wskazuje, służy do promocji usług, produktów, osoby czy też firmy. Słowem – to przestrzeń, w której nie powinno zabraknąć przyciągającej uwagę unikalnej treści, której drogowskazem jest język korzyści. Tutaj jednak uważaj – nie przesadzaj z nim. Ma być marketingowo, ale odchodzi się od “ochów” i “achów” na rzecz dawania tipów, dzielenia się wiedzą i koniec końców, rzecz jasna, informowaniu o tym, że to właśnie dany produkt etc. jest remedium na wszelkie bolączki potencjalnego klienta. Oczywiście nie zapominaj o odpowiedniej strukturze treści,  nasyceniu słów kluczowych i call to action.

AUTORSKIE PRAWA MAJĄTKOWE

Jako copywriter jesteś autorem. Tworząc treść, masz do niej pełne autorskie prawo majątkowe, czyli możesz czerpać z niej profity. Możesz jednak przenieść je na klienta, bądź też udzielić mu licencji. Szczegółowe informacje znajdziesz w ustawie z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

AUTORSKIE PRAWA OSOBISTE

Biorąc pod lupę copywriting prawa te świadczą o tym, że to właśnie Ty jesteś twórcą danej treści. Możliwość podpisania się pod nią jest Twoim niezbywalnym prawem, chyba że podpiszesz umowę o współpracy z zapisem, że nie będziesz wykonywał praw osobistych do utworu. Szczegółowe informacje znajdziesz w ustawie z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Description, fraza, słowa kluczowe, link building – SEO Copywriting bez tego się nie obejdzie

B2B

Z angielskiego business to business – komunikacja skierowana do klienta biznesowego. Powinna uwzględniać techniki perswazyjne i sprzedażowe skrojone na miarę potrzeb przedsiębiorstwa, biznesu czy danej branży.

B2C

Z angielskiego business to customer – komunikacja skierowana do klienta indywidualnego. Komunikat najczęściej powinien być dostosowany do potrzeb pojedynczego użytkownika.

BODY

Najważniejszy tekst w reklamie – np. w mediach społecznościowych, materiałach PCOS, etc. Jego miejsce znajduje się nad grafiką lub nagłówkiem – wtedy ma odpowiedni wydźwięk.

BRANDING

To proces, na który składa się tworzenie, rozwijanie jak również utrzymywanie unikalnego wizerunku marki. Odpowiednio przeprowadzony to skuteczny sposób na zapisanie się jej w świadomości odbiorców i wyróżnienie na tle konkurencji. W ramach brandingu nie tylko pracuje się nad określoną kolorystyką czy logo. To także wszelkie działania PR czy naming.

BRIEF

Brief to nic innego jak dokument, w którym znajdziesz jasne wytyczne klienta dotyczące konkretnego zlecenia na treść. Zawiera najważniejsze informacje, na czele m.in. z przedmiotem zamówienia, jego celem czy grupą docelową. Dowiesz się z niego również więcej o samej firmie, jej konkurencji czy misji. Klient w briefie określa (a przynajmniej powinien :):) także długość tekstu czy informacje, na które chce położyć największy nacisk. Dobrze opracowane streszczenie to duża oszczędność czasu dla obu stron i znaczne ułatwienie komunikacji. Pamiętaj – zawsze proś klientów o mięsisty brief – najbardziej opornym przedstawiaj szereg korzyści w kontekście pozycjonowania stron internetowych.

CASE STUDY

Studium przypadku. Znajdziesz w nim opis danego projektu – na każdym z etapów jego realizacji. Oczywiście nie może też zabraknąć celu, jak również przedstawienia efektów.

CLAIM

Komunikat, hasło przewodnie, główny slogan brandingowy – nazywaj go jak chcesz. Zadaniem claimu jest zawarcie w kilku słowach nadrzędnej misji firmy czy też wezwanie do działania. Kreuje się go już na etapie brandingu – jest elementem identyfikacji wizualnej marki, ponieważ ma się z nią kojarzyć. Najpopularniejszy claim w historii marketingu? Naszym zdaniem zdecydowanie ten od Nike – Just Do It.

CLOAKING

Technika zaliczana do niechlubnego “Black Hat SEO”. To maskowanie treści znajdującej się na stronie www i zastępowanie ją inną, teoretycznie bardziej przyjazną dla robotów. Jej stosowanie to prosta droga do spadku pozycji w wyszukiwarce Google – amerykański gigant banuje cloaking i uważa za nieetyczny, z czym się absolutnie zgadzamy. Omijaj go więc szerokim łukiem w optymalizacji strony.

CMS

System zarządzania treścią. Znacznie ułatwia np. publikację artykułów blogowych, ale też prowadzenie strony www i jej aktualizację. Najbardziej znany CMS? WordPress – bez dwóch zdań.

CONTENT

To nic innego jak treść – ale nie tylko w formie słowa pisanego. To też wszelkiej maści grafiki, materiały audio i wideo, zdjęcia. Słowem – content, który niesie ze sobą określoną wartość zarówno dla użytkowników, jak i robotów Google.

CONTENT MARKETING

Z angielskiego – marketing treści. Jego solą jest tworzenie użytecznych, unikalnych i zoptymalizowanych tekstów, które użytkownicy uznają za atrakcyjne i przydatne. W ramach content marketingu mowa także o dystrybucji treści w różnego rodzaju kanałach komunikacji – nie tylko na stronach www, platformach e-commerce, ale również m.in. w social mediach. Wszędzie tam, gdzie możesz skutecznie zainteresować odbiorcę i zachęcić go do działania. Nie zapominaj jednak również o robotach! Czy to przy tworzeniu tekstów SEO, infografik, artykułów blogowych, czy też innych treści.

quality content

COPYRIGHTS

Prawa autorskie.

COPYWRITING

Tworzenie wysokiej jakości treści reklamowych, sprzedażowych i kreatywnych, których celem jest wzbudzenie zainteresowania użytkownika, a w efekcie skłonienie go do wykonania określonego działania. Copywriting istnieje nie tylko w sferze internetu (webwriting), ale również działań reklamowych poza nią (offline). To ciężki kawałek chleba, ale jakże smakowity i rozwijający kreatywność!

CTA

Z ang. Call To Action – wezwanie do działania. Jednym zdaniem lub wyrażeniem musisz zachęcić użytkownika do wykonania konkretnej czynności. Twoim celem jest konwersja. W parze z CTA najczęściej idzie baner czy też przycisk np. „Zapisz się do newslettera”, „Kup teraz”, „Kliknij”.

DEADLINE

Ostateczny termin oddania zamówienia czy też projektu.

DŁUGI OGON

Frazy long tail, czyli długiego ogona powinny być znane nie tylko SEO-wcom, ale również copywriterom. Dzięki nim możesz zwiększyć widoczność strony internetowej w wyszukiwarce korzystając z potencjału mniej konkurencyjnych fraz – m.in. bardziej szczegółowych lub wpisujących się lokalne SEO.

DOCS

Dokumenty Google, Google Docs – znany wszystkim internetowy edytor tekstu. Zalety? Wszystkie zmiany i komentarze możesz nanieść w czasie rzeczywistym – zarówno online, jak i offline.

DUPLICATE CONTENT

Treści powielane (częściowo lub w całości), które znajdują się pod co najmniej dwoma adresami URL. Zło w czystej postaci.

DUPLIKAT WEWNĘTRZNY

Mowa o nim wtedy, gdy do duplikacji dochodzi w obrębie jednej witryny – np. na dwóch lub więcej podstronach, kategoriach etc. Najczęściej mowa o opisach produktów.

DUPLIKAT ZEWNĘTRZNY

Duplikat treści w obrębie różnych stron www.

DYWERSYFIKACJA FRAZ KLUCZOWYCH

Zadbanie o to, aby w treści pojawiały się nie tylko główne słowa kluczowe, ale także frazy powiązane z nimi semantycznie. Nie bój się strzelać synonimami i wyrazami bliskoznacznymi. Nasycony nimi tekst wygląda wtedy naturalnie, co korzystnie wpływa zarówno na czytelność i użyteczność dla odbiorcy, ale również algorytmów Google.

E-COMMERCE

Inaczej handel internetowy. Lwia część pracy copywriterów kręci się wokół niego – tworzenie opisów kategorii, produktów czy skutecznego CTA to dla nas chleb powszedni. Musisz pisać z myślą o przeprowadzeniu klienta aż do ostatniego etapu lejka sprzedażowego, czyli zakupu produktu bądź usługi.

EVERGREEN CONTENT

Treści, które nie tracą na aktualności. Zawsze są użyteczne, zawsze “się szukają”, co nie znaczy, że nie wymagają dalszej pracy. Warto je rozbudowywać, dopieszczać, dbać o ich przydatność. Użyj swoich umiejętności copywriterskich i obserwuj, jak Twój content szybuje w wynikach wyszukiwania!

F jak freelancer

FEATURED SNIPPETS

Mowa o wyróżnionych fragmentach, które odpowiadają na zapytanie, które użytkownik wpisał w wyszukiwarkę. Można je polecić lub wyróżnić. Jeśli odpowiedzi będą trafne, masz duże szanse na osiągnięcie tak zwanej pozycji zero w SERP-ach.

FORMATOWANIE TEKSTU

Jak formatować tekst? To zależy od jego przeznaczenia. Bez względu na nie, masz do czynienia z jego zmianą i kontrolowaniem wyglądu. Cel? Dążenie do czytelności możliwie jak najbardziej przejrzystej i atrakcyjnej formy.

FORMUŁY COPYWRITERSKIE

Mowa o schematach, którymi kierujesz się tworząc konstrukcję tekstu. Cel jest jeden – przyciągnięcie uwagi odbiorcy i skłonienie go do działania. Może to być np. zapisanie się do newslettera, zakup produktu czy też założenie konta. Musisz spojrzeć na tekst jak na jedną spójną całość. Liczą się nie tylko chwytliwe nagłówki, ale to, jak prowadzisz odbiorcę. Ma chcieć pozostać na stronie i uznać, że przecież go nie nakłaniasz do podjęcia danego działania – on po prostu ma potrzebę! Powiesz manipulacja? Nie do końca. Raczej perswazja, w końcu ostateczna decyzja i tak należy do niego – ma wolną wolę.

FRAZA KLUCZOWA

Fraza kluczowa, czyli keyword to słowo lub wyrażenie, które zawierasz w tekście. Twój cel jest jeden – zwiększenie widoczności witryny w wynikach wyszukiwania. Wybierasz hasła, które są najczęściej wyszukiwane przez użytkowników. Pamiętaj jednak o tym, że lata 90., kiedy popularne były frazy typu „hydraulik Trójmiasto” odeszły w niepamięć. Postaw na naturalność i śmiało je odmieniaj. Zadbaj również o odpowiednie zagęszczenie. Nie “upychaj” ich na siłę.

FREELANCER

Jeśli mówisz o sobie freelancer, to jesteś wolnym strzelcem, który pracuje na własny rachunek. Sam jesteś sobie sterem i okrętem.

GMF

Google Moja Firma – bo właśnie niej mowa, a dokładniej o firmowej wizytówce. Widzisz ją zarówno w tekstowych wynikach wyszukiwania, jak również w Mapach Google. Optymalizacja GMF, to ogromny support dla promocji firmy. To “skracacz” drogi odbiorcy do zapoznania się z jej ofertą. Nie bez znaczenia pozostaje także to, że istotnie wpływa na pozycjonowanie. Jej założenie nie może być więc kwestią przypadku. Liczy się każdy szczegół. Koniecznie zwróć uwagę m.in. na to, aby zawarte w niej treści były unikalne. W przypadku np. opisu, weryfikuj wymagania Google. Może się okazać, że na przykład przekroczyłeś liczbę znaków, albo nieumyślnie stworzyłeś hiperłącze, ponieważ zamieściłeś skrót „m.in.”.

GOOGLE ADS

Dawniej określane jako Google Adwords. Jak mówi o nich samo GOOGLE, masz do czynienia z programem reklamowym online od potentata. Cel? Dotarcie do osób zainteresowanych produktami/usługami, które są im potrzebne w danym momencie. Czy istnieje minimalna wymagana kwota wydatków na Google ADS, czyli płatne reklamy? Nie.

GOOGLEBOT

Mówisz Googlebot, myślisz robot indeksujący w wyszukiwarce Google.

GOOGLE TRENDS

Piszesz tekst i chcesz się dowiedzieć, jakie słowa kluczowe są popularne w określonym czasie? Z pomocą przychodzi narzędzie Google Trends. Możesz śledzić zarówno trend wzrostowy, jak i spadkowy. Masz wgląd do statystyk z pomocą których zobaczysz, jak wraz z upływem czasu zmienia się popularność danych fraz w wyszukiwarce Google.

GRUPA DOCELOWA

Określasz ją czasem jako target. To grupa odbiorców Twojego komunikatu – zarówno informacyjnego, jak i reklamowego.

H1, H2, H3 itd.

Pisząc tekst do internetu, niezależnie od tego, czy określasz siebie jako SEO copywriter, nie możesz zapominać o tak ważnym aspekcie, jak konstrukcja. W jej skład której wchodzą nagłówki – H1, H2, H3 (…), bo o nich mowa – które goszczą w miejscach tytułów, podtytułów, śródtytułów. Pamiętaj – H1 jest tylko jeden. To taki top of the top – nagłówek najwyższego rzędu – headline. Powinno pojawić się w nim najważniejsze słowo kluczowe. Dalej w kolejce ustawia się nagłówek H2, a potem już idziesz dalej rosnąco z cyframi. 

H2H – HUMAN TO HUMAN

Dosłowne tłumaczenie – człowiek do człowieka. Mowa o formie marketingu, a w zasadzie sposobie komunikacji, w którym odbiorca jest dla Ciebie “drugą żywą istotą”. Nie wytworem, targetem, a człowiekiem. To właśnie on jest postawiony w centrum. Nie ma mowy o sztywnych komunikatach – stawiasz na autentyczność i budowanie relacji.

HEADLINE

Nagłówek. Wróć do hasła „H1, H2, H3 (…)”.

HELPFUL CONTENT

Stawiasz na content dobrej jakości? Nie powinieneś więc zapominać o tym algorytmie. Google zaktualizowało go pod koniec 2022 roku. Cel? Obniżenie pozycji stron, które ociekają contentem skrojonym na miarę tylko i wyłącznie pozycjonowania. Do głosu dochodzą treści przydatne dla użytkowników, wpisujące się w ich potrzeby. Promowane są te unikalne, użyteczne i zawierające informacje “z wartością dodaną”.

HIPERŁĄCZE

To nic innego jak odnośnik, link. Znajdziesz go w różnych częściach witryny. Za jego pośrednictwem zmieniasz miejsca w jej obrębie, bądź przenosisz się na zewnętrzną. Podlinkować możesz zarówno tekst, jak i grafikę.

HOME

A dokładniej home page. To strona główna, czyli pierwsza w obrębie danej witryny, którą widzisz zaraz po wpisaniu jej adresu. Jeśli zależy Ci na zaprojektowanej zgodnie ze sztuką, to zadbaj o to, aby zawierała linki do wszystkich podstron.

I jak insight konsumencki

INBOUND MARKETING

Inaczej marketing przychodzący. Jego celem jest zainteresowanie użytkownika treścią, która pozwala mu rozwiązć różnej maści problemy. Efekt? Unikasz zbyt agresywnej reklamy i jednostronnej komunikacji. To klient robi pierwszy krok, wykonuje określone działanie, które często sprowadza się do konwersji. Inbound marketing nierzadko przybiera formę szeroko pojętego content marketingu.

INSIGHT KONSUMENCKI

Poznajesz motywację użytkownika, co nim kieruje i jakie ma potrzeby. Cel? Zrozumienie, dlaczego dokonał takiego, a nie innego wyboru. Nie sztuką jest zadawać odpowiednie pytania, choć to też jest szalenie ważne. Sztuką jest czytanie między wierszami, docieranie do najgłębszych pragnień danej grupy docelowej. Od tego już krótka droga do stworzenia przekazu, który będzie skuteczny.

JAKOŚĆ

Słowo klucz nie tylko w copywritingu, ale całej sferze content marketingu. Bez jakości nie masz przyszłości w tej branży. W praktyce mowa nie tylko o poprawności językowej na miarę profesora Bralczyka czy perfekcyjnej interpunkcji. Musisz patrzeć zdecydowanie szerzej. Wróć do haseł „COPYWRITING” i „CONTENT MARKETING”.

JĘZYK KORZYŚCI

Styl prowadzenia komunikacji z klientem, wykorzystujący cechy i zalety przedstawianego przez Ciebie produktu bądź usługi. Kluczem do sukcesu jest skupienie się na korzyściach, które odbiorca może dzięki nim czerpać. W jaki sposób mogą ułatwić mu życie, podnieść jego jakość i rozwiązać problemy. Język korzyści nie będzie skuteczny, jeśli w pierwszej kolejności nie poznasz swojej grupy docelowej – jej potrzeb i oczekiwań. Nie obędzie się również bez konkretów i perswazji zahaczającej o “granie na emocjach”. Pamiętaj jednak, że wszystko w tonie dobrego smaku. Musisz zachować granice.

K jak KISS

KANIBALIZACJA SŁÓW KLUCZOWYCH

Optymalizacja więcej niż jednej podstrony w obrębie witryny na to samo słowo kluczowe. Podstawowy błąd pozycjonowania, którego trzeba unikać jak ognia.

KANIBALIZACJA TREŚCI

Mocno nawiązuje do poprzedniej pozycji, z tym że w grę wchodzi nie tylko pozycjonowanie się na te same słowa kluczowe. Tutaj dochodzi również do dublowania treści na kilku podstronach. Co ważne, nie musi być ona identyczna – wystarczy, że jest bardzo zbliżona. Roboty Google nie są w stanie ocenić, która z nich jest najbardziej wartościowa, którą powinny docenić.

KEYWORD DENSITY

Nasycenie treści słowami kluczowymi.

KEYWORD STUFFING

Przesycenie treści słowami kluczowymi. Zasada “im więcej, tym lepiej” w tym przypadku nie ma prawa bytu. Google często “karze” za to spadkiem pozycji witryny internetowej w wynikach wyszukiwania.

KISS

Bynajmniej nie chodzi tu o pocałunek. Keep It Stupid Simple w wolnym tłumaczeniu oznacza kreowanie maksymalnie prostego przekazu, który będzie zrozumiały dla każdego. W erze zalewania użytkowników masą komunikatów czasem lepiej postawić na minimalizm, który trafia w czuły punkt. Krótko, ale na temat. KISS to także powiedzenie “nie” branżowemu żargonowi, jeśli chcesz dotrzeć do niezwiązanych z nią osób.

KONWERSJA

Klient kupił kosiarkę do trawy? A może zapisał się do newslettera lub wypełnił formularz kontaktowy? To nic innego jak konwersja, która nie zawsze bezpośrednio przekłada się na sprzedaż. Jej istotą jest wykonanie przez użytkownika danej akcji z pomocą Twoich działań marketingowych.

KOREKTA

Każdy tekst wychodzący spod Twoich palców – niezależnie od jego funkcji – musi trafić do korekty. Dzięki niej wyłapiesz wszystkie błędy, które zdarza się popełniać nawet najlepszym. Grunt, to nanieść poprawki zanim wyślesz treści do klienta.

LANDING PAGE

Znana także jako strona docelowa. Jak sama nazwa wskazuje, użytkownik “ląduje na niej”  w określonych celu. Najczęściej jej zadaniem jest zaprezentowanie szerszej publiczności nowego produktu czy też usługi i zachęcenie do sięgnięcia po nie. Landing page powinna być prosta i intuicyjna.

LEAD (w tekście)

Wprowadzenie czytelnika do artykułu. Lead ma go zainteresować, wzbudzić w nim ciekawość i zachęcić do działania. Nie zapominaj więc o odpowiednim Call To Action – wszystko po to, aby scrollował dalej.

LEAD SPRZEDAŻOWY

Potencjalny klient, który jest zainteresowany produktem lub usługą, a w dowodzie na to zostawił po sobie dane kontaktowe. W grę wchodzi także wykonanie innego działania, które pozwala na nawiązanie z nim kontaktu.

LICENCJA

Dokument, najczęściej w formie umowy pisemnej, który upoważnia zleceniodawcę do legalnego korzystania z Twoich treści. Pamiętaj jednak o tym, że nawet jeśli udzielisz mu licencji, autorskie prawa osobiste nadal pozostają w Twoich rękach.

LINKOWANIE WEWNĘTRZNE

Umieszczanie na stronie www odnośników do pozostałych podstron znajdujących się w jej obrębie.

LOKALNE SEO

Pozycjonowanie witryny na frazy związane z daną lokalizacją, najczęściej dzielnicą, miastem, województwem, etc. Przykład? Agencja content marketingu w Warszawie.

META DESCRIPTION

Opis strony www (ok. 160 zzs) który pojawia się w wynikach wyszukiwania. Powinien zawierać nie tylko frazy kluczowe, ale również CTA.

META TAGI

Znaczniki, które umieszcza się w sekcji nagłówkowej w HTML. To właśnie one wskazują robotom Google najważniejsze informacje dotyczące Twojej strony internetowej.

META TITLE

Skondensowany tytuł strony (ok. 60 zzs), który widoczny jest w wynikach wyszukiwania, a przy tym jeden z najważniejszych czynników rankingowych Google. Powinien być nasycony słowami kluczowymi, ale uwaga – nie może być taki sam jak np. tytuł artykułu czy wpisu blogowego.

NAMING

Jesteś na jednym z etapów brandingu, czyli tworzenia marki. Twoim zadaniem jest kreacja nazw – zarówno firmy, jak i jej produktów tudzież usług. W namingu szalenie ważne jest zwrócenie uwagi na to, abyś był kompatybilny z grupą docelową. Nie bez znaczenia pozostaje także to, abyś stawiał na nazwy, które są łatwe w wymowie, a ich napisanie nie wymaga zaglądania do słownika. Kolejny ważny krok – łatwość zapamiętania! Dalej powinieneś przejść do ponadczasowości. Koniec końców oczywistość, ale warto o niej wspomnieć – stawiaj na unikalność. Kalka to krótka droga do marketingowej porażki.

NEWSLETTER

Wchodzisz na skrzynkę i widzisz mejle od firm, które otrzymujesz cyklicznie. To właśnie newsletter, a Ty jesteś subskrybentem. Dowiadujesz się m.in. o nowościach, promocjach, a czasem otrzymujesz tipy i porady. Content w dużej mierze uzależniony jest od specyfiki branży i celów marketingowych danej firmy. Kiedy tworzysz newsletter pamiętaj o tym, aby złapać bezpośredni kontakt z odbiorcą. Wzbudzaj zaufanie i dbaj o pozytywny wizerunek marki. Kieruj komunikat skrojony na miarę odbiorców i nigdy nie zapominaj o systematyczności.

NOMENKLATURA

Nazewnictwo.

OFF-SITE/OF-PAGE SEO

Działania, które prowadzisz poza witryną. Ich celem jest zaprzyjaźnienie się z robotami Google, a więc zwiększenie widoczności witryny. Postaw więc na budowanie sieci linków do strony za pomocą m.in. gościnnych artykułów na stronach/blogach innych twórców, artykuły sponsorowane etc. Pomocna jest również promocja na SM – linkuj ze swoich profili i dbaj o to, aby inni również zrobili to samo. Nie przechodź obojętnie obok GMF. Na drodze do działań zmierzających do windowania strony w SERP-ach powinna stanąć także optymalizacja meta opisów i tytułów SEO. Konieczne jest stawianie na wysoką jakość treści i ich odpowiednią strukturę. Do tego musi dojść optymalne nasycenie słowami kluczowymi.

ONE PAGE

Wchodzisz na stronę i widzisz jedną zakładkę, która stanowi całość witryny? Nie widzisz podstron ani kategorii? Odwiedziłeś właśnie one page.

OPISY KATEGORII

Tworzysz opisy kategorii danych produktów lub usług, a nie stricte każdego elementu. Twoim celem jest – obok odpowiedniego nasycenia frazami kluczowymi – zadbanie o to, aby klient chciał wrzucić któryś z nich do koszyka. Stosuj więc język korzyści i maksymalnie wykorzystaj potencjał sprzedażowy danej podstrony.

OPISY PRODUKTÓW

Jak sama nazwa wskazuje, Twoim zadaniem jest opisanie konkretnego produktu/usługi. Twoje narzędzia, to odpowiednie nasycenie frazami kluczowymi w duecie z językiem korzyści, który wpisze się w potrzeby grupy docelowej. Pamiętaj – oryginalny i interesujący opis produktu to magnes na konwersję.

OPTYMALIZACJA TREŚCI

Mówi się, że tekst jest SEO friendly. Zawdzięcza on to właśnie optymalizacji treści. Jako copywriter powinieneś skupić się na tym, aby serwować treść w oparciu o założenia SEO. Mowa m.in. o jej strukturze – podziale na nagłówki, akapity, zamieszczeniu wyróżników. W grę wchodzi również dbanie o linkowanie, jak również odpowiednie nasycenie frazami kluczowymi.

OUTBOUND MARKETING

Marketing, który skupia się na dotarciu do odbiorcy za pośrednictwem reklamy emitowanej w mediach – prasa, internet, radio, telewizja. Do tego dochodzi reklama outdoorowa, czyli m.in. billboardy. Często firmy sięgają także po sprzedaż telefoniczną.

PERSONA

Profil potencjalnego klienta stworzony z pomocą badań, zebranych danych analitycznych i wyobrażeń. Niezbędnik dla każdego copywritera (i nie tylko) – dzięki niej znacznie łatwiej poprowadzisz odpowiednią komunikację marketingową.

PERSWAZJA

Umiejętność przekonywania innych do swoich racji, przekonań, słuszności. Pamiętaj, jako copywriter mówisz językiem marki.

PLAGIAT

Skopiowanie treści autorstwa innego twórcy – niezależnie od formy – i opublikowanie jej pod własnym nazwiskiem. To forma kradzieży – przywłaszczenie sobie cudzej własności intelektualnej.

PLEONAZM

Cofałeś się kiedyś do przodu? A może udało Ci się podskoczyć w dół? Otóż to. Pleonazmy to wyrażenia, na które składają się z wyrazów oznaczających niemal to samo.

POZYCJONOWANIE

Pozycjonowanie to proces, na który składa się wiele złożonych działań SEO. Cel jest jeden – zwiększenie widoczności strony www w wynikach wyszukiwania Google. Obejmują działania w obrębie witryny i poza nią. Duża w tym rola copywritera, aby zamieszczona treść była wysokiej jakości – zarówno dla użytkownika, jak i algorytmów.

RANKOWAĆ

Przekładając na polski – piąć się w wynikach wyszukiwania Google.

REAL TIME MARKETING (RTM)

Marketing w czasie rzeczywistym. Tutaj kłania się umiejętność szybkiego reagowania na bieżące wydarzenia czy trendy, które pozwalają wypromować markę w nieszablonowy sposób – najczęściej w mediach społecznościowych. Warunek konieczny? Błyskotliwość w duecie z kreatywnością i poczuciem humoru.

RESEARCH

Zapoznawanie się z danym tematem czy też działalnością firmy klienta od podszewki na podstawie najbardziej wiarygodnych źródeł informacji.

RUCH ORGANICZNY

Ilość odwiedzin na stronie generowany przez użytkowników trafiających na Twoją witrynę z naturalnych (bezpłatnych) wyników wyszukiwania.

SEMANTYCZNE SŁOWA KLUCZOWE

Synonimy, wyrazy bliskoznaczne, kolokacje – powiązane semantycznie z frazą kluczową pozwolą Ci stworzyć treść przyjazną dla użytkownika i legendarnych algorytmów. Czasy tzw. precli już dawno minęły.

SEO

Search Engine Optimization, czyli pozycjonowanie strony internetowej. Celem działań SEO jest oczywiście zdobywanie jak największej widoczności w wyszukiwarce i generowanie ruchu organicznego. Im wyższa pozycja strony w SERP-ach, tym z perspektywy robotów Google, jest ona bardziej jakościowa i użyteczna.

SEO COPYWRITING

Tworzenie treści z myślą o wymaganiach wyszukiwarek internetowych. Pamiętaj jednak o tym, że pisanie tekstów do internetu to nie tylko zwracanie uwagi na aspekty SEO. Sztuką jest znalezienie złotego środka między aspektami pozycjonerskimi a tworzeniem wartościowego, merytorycznego i użytecznego contentu dla użytkowników.

SERP

Search Engine Results Page – strona www, na której znajdują się wyniki wyszukiwania pojawiające się na wpisaną frazę kluczową czy też zapytanie.

SŁOWA KLUCZOWE

Frazy, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę Google. Mogą składać się z jednego, dwóch, a nawet kilku słów. Te dłuższe należą do grupy tzw. long tale. Bez odpowiednich słów kluczowych nie wypozycjonujesz strony www, ani nie napiszesz dobrego tekstu, np. wpisu blogowego.

STORYTELLING

W wolnym tłumaczeniu – opowiadanie historii. Treści marketingowe już nie są tylko i wyłącznie sloganami reklamowymi. To przestrzeń, dzięki której zaprezentujesz potencjalnym klientom produkty lub usługi, zachęcisz ich do skorzystania z nich, a przy tym zaangażujesz emocjonalnie poprzez opowieść. To znakomite „narzędzie” do budowania długofalowych relacji na linii marka-klient.

SYNONIMIZACJA TREŚCI

Mówiąc najprościej – pisanie kilku tekstów o tej samej tematyce, ale innymi słowami – parafraza. Kłania się tutaj umiejętne korzystanie z synonimów i wyrazów bliskoznacznych, a także bogate słownictwo. Cel? Ucieknięcie spod topora duplicate content, najczęściej na platformach e-commerce czy e-sklepów.

TARGET

Potoczna nazwa grupy docelowej do której chcesz dotrzeć z komunikatem. Im bardziej sprecyzowana, tym skuteczniejsze efekty.

TEKSTY SEO

Są to teksty, które optymalizujesz pod kątem wyszukiwarek. Twoim celem powinno być także odpowiadanie na potrzeby użytkowników. Tworząc taki duet, jesteś na dobrej drodze do sukcesu – osiągania wysokich pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania. Jak pisać teksty pod SEO? Przede wszystkim skup się na tym, aby frazy pojawiały się w nich w sposób naturalny – nie szarżuj z ich ilością! Musisz stawiać na jakość i użyteczność treści. Niech użytkownik na próżno szuka w niej utartych frazesów, a znajdzie content, który będzie dla niego przydatny i co najważniejsze – zrozumiały. Robot niech natomiast doceni Twoje starania pod kątem zasad SEO, w tym odpowiedniej struktury nagłówków, właściwego nasycenia frazami i czytelności.

THIN CONTENT

Dosłownie: cienki content. Jak sama nazwa wskazuje, masz tu do czynienia z treścią niskiej jakości. Brakuje w niej nie tylko wartości merytorycznej, wiarygodności czy poprawności językowej. To także wprowadzenie czytelnika w błąd czy stosowanie praktyk Black Hat SEO.

UNIKALNE TREŚCI

To treści wysokiej jakości, które nie są kopiowane, a tworzone od podstaw w 100 procentach przez Ciebie. Ponadto określenie to dotyczy także tego, że w obrębie witryny na próżno szukać tych zdublowanych. Duplicate content, bo o nim mowa, to samo zło i musisz unikać go jak ognia. Szczególnie, że na straży stoi algorytm Panda, który promuje unikalność treści. Docenia wartościowe, a marnej jakości lub zdublowane, ściąga na samo dno.

UX

User Experience, czyli nic innego jak to, że uwzględniasz wrażenia/potrzeby użytkownika i robisz wszystko, aby je zaspokoić. To działania mające na celu wejście w jego buty i kreowanie pozytywnych doświadczeń. Weźmy na przykład e-commerce. Jego klient ma określone oczekiwania, przyzwyczajenia, potrzeby. Z drugiej strony stoją za nim uprzedzenia, obawy, czasem brak umiejętności. Projektowanie UX polega na wrzuceniu wszystkich tych aspektów do jednego worka i stworzenie takiej strony, która będzie przez niego pozytywnie odebrana. Składa się na to szereg czynników – od intuicyjności, po ciekawą szatę graficzną i funkcjonalność. Potencjalny klient ma czerpać przyjemność z przebywania w sklepie online, a następnie nie napotykać na problemy na ścieżce zakupowej. Pozytywny UX jest szalenie ważnym czynnikiem, który ma wpływ na konwersję.

WEBWRITING

Tutaj masz do czynienia z tworzeniem treści skrojonych na miarę potrzeb internetu. Mają być odpowiednio sformatowane, zoptymalizowane -użyteczne dla odbiorców i atrakcyjne dla robotów. Zadbaj w nich o nagłówki, linkowanie, słowa kluczowe, podział na akapity, wypunktowanie etc. Cel jest ambitny – zwiększenie widoczności witryny w organicznych wynikach wyszukiwania.

WHITE HAT SEO

Praktyki pozycjonowania stron www, na które Google patrzy przychylnie – w przeciwieństwie do tych zaliczanych do Black Hat SEO. W praktyce mowa o takich działaniach jak m.in. tworzenie wysokiej jakości treści, optymalizacja działania witryny pod kątem technicznym, UX, etc.

WYSZUKIWARKA INTERNETOWA

Jest to narzędzie, które umożliwia Ci przeszukiwanie sieci. Cel? Znalezienie informacji ze stron internetowych, plików multimedialnych czy też innych źródeł związanych z Twoim zapytaniem. Weźmy za przykład wyszukiwarkę GOOGLE. Jest w pełni zautomatyzowana i korzysta z programów (robotów skalujących), które “przemierzają internet” wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu nowych stron. Następnie dodają je do indeksu. Nie pozostaje nic innego, jak czerpać z tego jego zasobu.

ZAPLECZE SEO

Zbiór stron internetowych, na których umieszcza się linki zewnętrzne prowadzące do innych witryn. Dzięki niemu możesz skutecznie poprawić profil linkowy tych ostatnich, a co za tym idzie, zwiększyć ich widoczność w wyszukiwarce Google. Im wyższa jakość “zapleczówek”, tym skuteczniejsze działania SEO.

ZZS/ZBS

Znaki ze spacjami/znaki bez spacji. Te skróty zna każdy Copywriter i nie tylko – dzięki nim wiesz, z jaką długością treści masz do czynienia. Znasz te pytania – ile za stawkę za 1000 zzs :).

Agencja Copywriterska

Pamiętaj, pojęcia pojęciami, ale liczy się przede wszystkim dobrej jakości content!

Wiesz już czym jest brief, hasło reklamowe, naming i wiele innych pojęć, które są Ci potrzebne do tego, aby wspinać się na wyżyny umiejętności copywritera. Pamiętaj jednak o tym, że za wiedzą powinna zawsze stać jakość. Pielęgnuj w sobie gen jakości! Nigdy nie stawiaj na AI, a jeśli już chcesz – to niech będzie ona Twoim supportem.